7a Charakterystyka twórczości malarza Salvadora Dalego (2 godz.).

Dzień dobry! 👧👦😃

Co w tym tygodniu: zerknij na zakładkę swojej klasy:
Klasa 7a 


Dziś na dwóch godzinach lekcyjnych przybliżymy sobie twórczość malarską Salvadora Dalego. Tak, tak, obrazy na polskim 👀. Głównym źródłem będzie podręcznik, tu bowiem obraz Dalego znajduje się na stronie 205, we wstępie do rozdziału 5. 

  Zanim rozpoczniemy przygodę z jego twórczością, przypomnę, że wszystkie nazwiska się odmieniają, także te zakończone na samogłoskę. Tu odmiana nazwiska Dalego:

Mianownik (to jest):(Jan)
Dali
Dopełniacz (brak nam):(Jana)
Dalego
Celownik (gratulujemy):(Janowi)
Dalemu
Biernik (zapraszamy):(Jana)
Dalego
Narzędnik (razem z):(Janem)
Dalim
Miejscownik (pamiętamy o):(Janie)
Dalim
Wołacz (O, ty!):(Janie)
Dali
Słownik języka polskiego daje możliwość pozostawienia nieodmienionego nazwiska obcego pochodzenia, jednak starajmy się zawsze je odmieniać.

1. Zapisz temat lekcji z dzisiejszą datą. 

2. Otwórz podręcznik na stronie 205 i przyjrzyj się obrazowi. 


Jakie jest Twoje pierwsze określenie, które przychodzi Ci do głowy? Dziwny? Wyjątkowy? Niespotykany? Taka jest własnie twórczość tego malarza. Dużo w niej elementów nierealnych, całkowicie fantastycznych, poddanych swojej wyobraźni, która nie ma granic.

3. Wypiszmy w zeszycie w formie tabeli elementy fantastyczne i realistyczne:
Podałam przykładowe elementy obrazu, dopisz zatem swoje w zeszycie.

4. Jak myślisz, dlaczego zegary są przedstawione w taki cieknący, miękki sposób (jakby były z roztopionego sera)? Co to może symbolizować. Masz jakiś pomysł? Pamiętaj, że każda interpretacja jest dobra! Spróbuj zapisać to w zeszycie (nie szukaj interpretacji w necie - nie o to tu chodzi - napisz swoimi słowami, jeśli masz jakiś pomysł). Wrócimy do tego na najbliższej lekcji online.

5. Na koniec zapiszmy w zeszycie kilka informacji o malarzu. Jeśli masz czas, zerknij na innego jego obrazy: w podręczniku na stronie 222 (,,Miraż") lub tu:

Notatka: Salvador Dali to hiszpański malarz żyjący w latach: 1904-1989. Jeden z najbardziej znanych SURREALISTÓW.* Już jako 14-latek wystawiał swoje obrazy. Na stałe mieszkał we Francji. Malował tez słynne osoby. Założył muzeum. W swej twórczości kierował się swoimi przeżyciami, lękami, subiektywnymi odczuciami.
* Surrealizm charakteryzował się tym, że całkowicie odchodził od realizmu, a skupiał się na takich  zjawiskach jak: sen, hipnoza, podświadomość, psychoanaliza. Był pełen symboli, absurdu, nonsensu.

6. Nie zapomnij zaznaczyć swojej obecności i załączyć zdjęcia notatki:
KLIKNIJ TU
        To wszystko na dziś. Do zobaczenia i usłyszenia jutro. Lekcja online na Meet!

Komentarze

Prześlij komentarz

Jesteś obecny/a!