7a Jak napisać wywiad - na przykładzie wywiadu rzeki ze Zbigniewem Religą.
DZIEŃ DOBRY!
Dziś na lekcji zajmiemy się zasadami prowadzenia WYWIADU.
2. Otwórz podręcznik na stronie 300. Przeczytaj fragment wywiadu Jana Osieckiego z książki ,,Religa. Człowiek z sercem w dłoni".
3. Zastanowiłeś się nad tytułem utworu? Co oznacza frazeologizm ,,mieć serce na dłoni". Słownik frazeologiczny tak podaje:
być życzliwym dla ludzi, otwartym, bezinteresownym
Jednak po przeczytaniu tego wywiadu na pewno się już orientujesz, że tytuł dotyczy dosłownego trzymania serca w dłoni - takiego cudownego wydarzenia doznaje lekarz - kardiochirurg.
4. Jednak Zbigniew Religa nie był jakimś tam lekarzem:
W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (przekształconym później w Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) 15 sierpnia 1985 przeprowadził pierwszą operację na sercu. 5 listopada tego samego roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził tam pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Dawcą serca był człowiek w stanie śpiączki. Po orzeczeniu śmierci mózgu zabrano mężczyznę karetką do Zabrza, gdzie dopiero bezpośrednio przed operacją pobrano serce. Biorcą był 62-letni rolnik z Krzepic, który zmarł kilka dni po operacji.
Dalszymi osiągnięciami były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem tzw. sztucznego serca. Zajęła się tym utworzona z inicjatywy Zbigniewa Religi Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
W 1987 po jednej z kolejnych operacji przeszczepu serca Zbigniew Religa znalazł się na zdjęciu wykonanym dla magazynu „National Geographic” przez Jamesa Stanfielda, które zostało fotografią tego roku w tym piśmie oraz znalazło się wśród 100 najlepszych zdjęć „NG”. Na zdjęciu Zbigniew Religa siedzi wyczerpany przy stole operacyjnym, na którym leży zoperowany przez niego pacjent. W tle widać jego asystenta (Romualda Cichonia), który ze zmęczenia śpi w kącie sali.
TAK WYGLĄDA TO ZDJĘCIE:
5. OGLĄDALIŚCIE film ,,Bogowie"? Obejrzyj choć zwiastun!
6. I na koniec: czym charakteryzuje się wywiad? W kontekście literackim (bo ma kilka znaczeń):
«rozmowa dziennikarza z kimś, zwykle ze znaną osobą, w której odpowiada ona na zadawane pytania; też: ta rozmowa opublikowana w radiu, telewizji lub w prasie»
Zapisz tę definicję do zeszytu.
7. Dla chętnych: zadanie 5 lub 7/301. :)
Widzimy się jutro na lekcji online o 8.55. Kontynuujemy pracę z arkuszem egzaminacyjnym z testów.
Karol
OdpowiedzUsuńDaria Antonenko 7a
OdpowiedzUsuńAleksander J. Obecny 7A
OdpowiedzUsuńOlaf M 7a
OdpowiedzUsuń